Opaľovanie s nízkymi faktormi
Prečo neodporúčame opaľovacie krémy mimo demeter kvality.
Ľudia s nízkou hladinou vitamínu D v krvi majú výrazne vyšší výskyt prakticky všetkých chorôb a porúch (rakovina, cukrovka, obezita, osteoporóza, srdcový infarkt, mŕtvica, depresia.....). Vitamín D je hormón produkovaný pokožkou pomocou slnečného žiarenia. Keďže naši predkovia žili vonku a pobehovali polonahí, nemali problém s udržiavaním optimálnej hladiny tohto hormónu. Všetok vitamín D si "vyrábali" zo slnka.
Dnes väčšina z nás pracuje v uzavretých priestoroch, a keď ideme na slnko, naučili sme si chrániť pokožku pred nebezpečným UV žiarením, ktoré môže spôsobiť rakovinu kože. Opaľovací krém však blokuje pokožku vo vytváraní vitamínu D, a dermatológovia nás upozorňujú, že si pokožku musíme chrániť pred slnkom aj keď je zamračené. Naučili sme sa teda paradoxne natierať pokožku vysokými faktormi a zároveň hltať vitamín D v tabletkách.
Jeden z najväčších svetových odborníkov na vplyv slnečného žiarenia na pokožku - dermatológ profesor Richard Weller z Univerzity v Edinburghu - sa slnku venuje už vyše 25 rokov. Objavil doteraz neznámu "cestu", ktorou pokožka využíva slnečné svetlo na tvorbu oxidu dusnatého. Miera vysokého krvného tlaku, srdcových chorôb, mŕtvice a celkovej úmrtnosti totižto stúpa, čím ďalej sa dostanete od rovníka. Profesor Weller zároveň tvrdí, že vystavenie pokožky slnečnému žiareniu znižuje krvný tlak a chráni tak srdce. Dobrovoľníkov vystavil na 30 minút letnému slnečnému žiareniu bez opaľovacieho krému, ich hladina oxidu dusnatého sa ihneď zvýšila a krvný tlak sa znížil.
A teraz tá podstata - nezvýšia však lúče aj výskyt rakoviny kože? Karcinómy podľa neho nie sú smrteľné (iba melanómy a tie sú zriedkavejšie). Čo je paradoxné - ľudia, ktorí sú často na slnku majú polovičný výskyt melanómov ako tí v interiéri. Profesor tvrdí, že dlhodobé vystavenie slnku sa spája s menším výskytom melanómu, čo sú radikálne tvrdenia v dermatologickej komunite. Počas 20 rokov štúdií mali ľudia vyhýbajúci sa slnku dvakrát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na melanóm ako ľudia, ktorí sa mu nevyhýbajú. Vyhýbanie sa slnečnému žiareniu je rizikovým faktorom podobného rozsahu ako fajčenie. Otrocká aplikácia SPF 50 je podľa neho rovnako zlá ako si zapáliť cigaretu.
Homo sapiens existuje už 200 000 rokov. Až do priemyselnej revolúcie sme bývali vonku. Ako sme prežili neolit bez opaľovacieho krému? Nepamätáte si? Ani ortopédi svojim pacientom neodporúčajú vyhýbať sa cvičeniu, aby znížili riziko poranenia kolena.
Slnečné žiarenie spúšťa v tele uvoľňovanie množstva dôležitých zlúčenín, nielen oxidu dusnatého, ale aj serotonínu a endorfínov. Znižuje riziko rakoviny prostaty, prsníka, hrubého čreva, konečníka a pankreasu. Zlepšuje cirkadiánske rytmy. Znižuje zápal a tlmí autoimunitné reakcie. Zlepšuje duševný stav a je zadarmo.
Každý rok trávi dermatológ Richard Weller leto prácou na kožnom oddelení v nemocnici v Etiópii blízko rovníka, kde je masívne UV žiarenie. Napriek tomu, ako hovorí, „rakovinu kože som tam ešte nevidel". Keď Afroameričan dostane melanóm, je obzvlášť smrteľný – ale väčšinou sa vyskytuje na dlaniach, chodidlách alebo pod nechtami a nie je spôsobený slnečným žiarením! Samozrejme, nie všetci ľudia spracovávajú slnečné svetlo rovnakým spôsobom. Ale súčasné smernice o vystavení slnku boli napísané pre najbelších ľudí na zemi.
Ľudia sa podľa neho mylne domnievajú, že opaľovací krém môže zabrániť ich melanómom, čo ho rozčuľuje, rovnako ako fakt, že kozmetický priemysel sa teraz snaží pretlačiť opaľovací krém aj na ľudí tmavej pleti. Toto je podľa neho obyčajný marketingový ťah a súčasné usmernenia neúmyselne obhajujú životný štýl, ktorý nás zabíja. Je to ako propagácia margarínu pre zdravie srdca!
Vymeňte preto bežný opaľovací krém s vysokým faktorom za demeter kvalitu a za ľanovú či konopnú košeľu a klobúk!
Zdroj:
- UV & Sunlight, Skin Health, Vitamin D, Nitric Oxide, Evolution of Skin Color, Richard Weller
- https://www.youtube.com/watch?v=Wk__0tAJlG0